Çiftçilerin emekleri Tarım Festivali’nde
İzmit’in köylerinde yetişen ürünlerin kurulan yaklaşık 30 stantta sergilendiği 3. Tarım Ürünler Festivali’nde çiftçiler, kendi yetiştirdikleri tarım ürünlerini sergileme olanağı buldu
1052 defa okunmuş - 17 Ekim 2017 - Salı 09:22

İZMİT Belediyesi öncülüğünde İzmit’in köylerinde üretilen tarım ürünlerin tanıtılması ve kentte yaşayan vatandaşlarla buluşturulması için planlanan 3. Tarımsal Ürünler Festivali dün başladı. Festival kapsamında İzmit’in köylerinde yetişen tarım ürünlerini kentte yaşayan vatandaşlarla buluştu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ev sahipliğinde Doğu Kışla Parkı yanında düzenlenen programa; AK Parti Milletvekili Cemil Yaman, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Ziraat Odası Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Karaaslan ve davetliler katıldı. Festivalde ayrıca TEMA Vakfı, Ekolojik Yaşam Derneği, Tarım Kredi Kooperatifi’nin stantlarına da yer verildi. Köy ve kent merkezinin buluşturulması hedeflenen festivalde; arım aleti ve Tarım iş makineleri de sergilendi, kıl çadırı kurularak el yapımı gözlemelerde festival boyunca taze taze yapıldı. Yaklaşık 30 standın yer aldığı, ilk gününde vatandaşların ilgi odağı oldu.

SERGİLENİYOR

Programın açılış konuşmasını yapan Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, “Geçtiğimiz yıllarda Ziraat Odası olarak bu programı yapmaya çalışıyorduk. Nevzat Doğan, bunların hepsini üstlendi. Çiftçilerin ürünlerini sergileme fırsatı bulduk” dedi. Ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, tarımın ülkemiz için önemli bir sektör olduğunu belirterek, “Sağlıklı ve güvenli gıdaya sahip olmak için tarıma büyük önem düşmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte yapay gıda çoğaldı. Tarımda kendine yeten bir ülke için tarıma son derece büyük önem vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

PIRIL PIRIL YAPIYORUZ

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, köylünün alın terinin onore edilebileceği bir açılışta buluştuklarını dile getirerek, “Biz ne dersek diyelim, istediğimiz kadar teknolojiyi, şehri hayatımıza sokalım. Biz Türk milleti olarak köylüyüz, toprak olmadan yaşayamayız. İzmit Belediyesi çalışmalarını artırarak hızla sürdürüyor. Her şeyi elden geçirip pırıl pırıl yapıyoruz. Köy konaklarımızla köylümüzün konaklara layık olduğunu gerçek anlamda gösterdik. Kırsal ürünlerden bahsediyoruz ama hayvancılığı da önemseyerek, o alanda da örnek projelere imza attık” dedi.

ÖNCÜ BİR BELEDİYE

İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, festivalin küçük, mütevazi ancak mesajının büyük olduğunu ifade ederek, “İstenirse gayret gösterilirse sanayinin başkenti olan kentimizden çok güzel organik ürünlerinde çıkışını da gerçekleştirebilir. Yerli ürünlere önem verilmesini, pazarlarda ve marketlerde sorulmalarını istiyorum” dedi. Son olarak kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Cemil Yaman, “İzmit Belediyesi, pek çok konuda Türkiye’de öncü olmuş bir belediye. Umarım bu proje de öncü olur. Biz bu dünyanın en güzel ülkesiyiz. İzmit’te bu ülkenin en güzel şehirlerinden bir tanesi” diye konuştu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...