Dünya Göz'den yeni teknikler
Dünyagöz Hastanesi İzmit'in başarılı doktorları Prof. Dr. Orhan Elibol ile Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, Op. Dr. Yusuf Yıldırım göz hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verdi
786 defa okunmuş - 14 Kasım 2018 - Çarşamba 12:39

DÜNYA Göz Hastanesi İzmit Medikal Direktörü Prof. Dr. Orhan Elibol ile Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, Op. Dr. Yusuf Yıldırım, son dönemde artan göz hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Hastanede gerçekleşen basın açıklamasına hastane yönetimi de katıldı. İlk konuşmayı Op. Dr. Yusuf Yıldırım, gözde oluşan kırma kusuru hakkında yaptı. Yıldırım, “Kırma kusurları, göz hastalıkları arasında en sık karşılaştığımız durumlardır. Genellikle göz numaraları 0,50’ye kadar olan hastaların durumunu fizyolojik olarak kabul ediyor ve bu numaralara kadar olan gözlere müdahale etmiyoruz. Ancak, göz numarası bu eşiğin üzerindeki hastalara müdahale ederek problemleri kolaylıkla ortadan kaldırabiliyoruz. Bu noktada çok özellikli mercekler hem yakın hem uzak görme problemlerine çözüm getirirken astigmatı da ortadan kaldırabiliyor. Hastalarımızın göz yapısı uygun ise bu tedavi yöntemini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZEL MERCEKLER

Çok özellikli mercek tedavileri ile yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemlerine çözüm getirilebildiğinin altını çizen Op. Dr. Yıldırım, “Bugün kullandığımız yeni nesil çok özellikli mercekler sayesinde tüm görme kusurlarını ortadan kaldırabiliyoruz. Gözün içerisine yerleştirilen bu mercekler, ömür boyu gözlerde kalır ve normalde takılıp çıkarılabilen kontakt lenslerden farklıdır. Uzman bir hekim tarafından gözlere yerleştirilen bu merceklerin alerji yapması veya göz dokusu tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

TECRÜBE ÖNEMLİ

Gerçekleştirilecek operasyon öncesinde, hastaların detaylı bilgilendirilmesi ve bu tedavi için uygun olup olmadığının büyük önem taşıdığını söyleyen Yıldırım, “Hasta seçimi ve uygunluğunun belirlenmesi özellikle kataraktı olan hastalar için büyük bir önem taşıyor. Her hastanın göz tipinin uygun olmayabileceği bu ameliyatın başarı ile tamamlanması için uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun kullandığı teknik altyapı ve hijyen koşulları ile hekimin tecrübesi ve doğru mercek seçimiyle yapılması olmazsa olmazlardır. Tüm bunların yanı sıra, göze uygulanacak lensin cinsi, kalitesi, derecesi ve göze nasıl bir açıyla yerleştirileceğinin doğru olarak saptanması da operasyonun başarısını etkileyecek faktörler arasında yer alıyor” dedi.

YAŞLANINCA ÇIKAR

Presbiyopi ve katarakt hastalıklarının oluşum süreçleriyle ilgili bilgi veren Op. Dr. Erkan Ekşioğlu ise, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Presbiyopi, gözün içerisinde bulunan doğal merceğin, ilerleyen yaş ile birlikte sertleşmesi ile oluşur. Bu konudaki en yaygın teori, hücrelerin yaşlanması teorisidir. Presbiyopinin en önemli belirtisi, belirli bir yaştan sonra 50 santimetreden daha yakındaki cisimleri görmede yaşanan problemlerdir” bilgilerini verdi.

HEPSİ GİDERİLEBİLİR

Mercek tedavisi hakkında da bilgi veren Ekşioğlu, “Tri-fokal mercek tedavilerinde, göz içindeki mercek alınır ve bunun yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercekler konumlandırılır. Bu merceklerin içerisinde bulunan çeşitli halkalar uzağı, orta mesafeyi ve yakını görmeyi sağlar. Böylece gözün içerisinde bulunan ve görmeyi sağlayan retinaya hem uzaktaki hem yakındaki görüntüler düşer. Tedavi öncesinde hastanın uygunluğunun ölçümlenmesi için detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyat için uygun olmayabilir. Uygun hasta seçimi, doğru teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve doktorun tecrübesine ek olarak, göze yerleştirilecek merceğin doğru seçilmesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkileyecek faktörlerdir” diye konuştu.

KENDİSİNİ BELLİ EDER

Presbiyopi ve katarakt hastalıkları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Orhan Elibol ise, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Özellikle 40’lı yaşların ortalarından itibaren, mercek sertleşmeye başlar ve bu esnek hareketleri gerçekleştirmede zorlanır. Merceğin sertleşmesi ve büyümesi de kataraktın ilerlemesine yol açar. Katarakt da doğuştan oluşabilmesinin yanı sıra, genellikle aynı presbiyopi gibi ilerleyen yaşlarda gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarında, gözde darbeye dayalı oluşan travmalarda veya uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sebebiyle oluşan kataraktta ise, normal şartlarda göze korneadan giren ışınların retinaya doğru aktarılamaması ile kendisini belli eder” dedi.

EN NET BELİRTİLERİ

Hastalıkların belirtileri hakkında bilgi veren Elibol, “Aslında presbiyopi yavaşça gelişir. Ancak hastalığın belirtileri, pek çok hasta için bir anda ortaya çıkarak kendini gösterebiliyor. Özellikle loş ışık ortamları, presbiyopinin kendisini göstermesi için uygun ortamı sağlıyor. Aydınlık ortamlarda kitap okuyabilen pek çok kişi, loş ışıklarda yakını göremediğini fark edebiliyor. Ancak gece göz bebekleri büyüdüğünde, ışığın etkisi ortadan kalkıyor ve yakının görülemediği daha kolaylıkla tespit ediliyor. Kataraktın ise, presbiyopiye oranla daha fazla belirtisi var. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa karşı hassasiyet, çift görme, okumada zorluklar, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma ve sıkça gözlük numaralarının değişmesi, katarakt hastalığının en net belirtileridir” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...